Magapolis 2025 Kaupunkien rytmit

Milloin 25.9.2010 kello 11:00
Paikkakunta Helsinki
Yhteyshenkilön nimi Lotta Suistoranta
Yhteyshenkilön sähköpostiosoite lotta [dot] suistorantaatdodo [dot] org
Yhteyshenkilön puhelinnumero 040 52 73 506
Lisätietoja http://www.megapolis2025.org
Tapahtuman kuvaus: 

Megapolis 2025 Kaupunkien rytmit kutsuu kaikki kaupunkilaiset Vanhalle ylioppilastalolle 25.9.2010 klo 11-20 pohtimaan tulevaisuuden urbaania elämäntapaa.
 
Mitä tarkoittaa hyvärytminen kaupunki? Jos elämässä hidastetaan, muuttuuko urbaani elämäntapa ekologisemmaksi? Entä miten elämänrytmi vaikuttaa ihmisten hyvinvointiin ja onnellisuuteen?
 
Megapoliksessa lavalle astelee puhujia, esiintyjiä ja keskustelunaiheita, jotka pureutuvat kaupunkilaiseen ajankäyttöön, elämäntavan muutoksiin ja arkipäivän valintoihin aina asumisesta liikenteeseen ja kuluttamiseen.
 
Festivaalivieraiden joukossa on niin tieteen, taiteen kuin talouselämänkin vaikuttajia. Seminaarivieraiden kanssa etsitään keinoja muun muassa kaupunkipyöräilyn edistämiseen sekä pohditaan uuden sukupolven tietotekniikan mahdollisuuksia kaupungeissa. Lisäksi festivaali tarjoaa runsaasti oheisohjelmaa.
 
Megapolis on urbaani festivaali, jossa etsitään kaupunkilaisia ratkaisuja ympäristöongelmiin. Tapahtuman järjestelyistä vastaa Dodo ry yhteistyökumppaneineen.

Lisää samankaltaisia tapahtumia