Maailmanvaihto ry - ICYE Finland

Jakeluosoite: 

Oikokatu 3
00170 Helsinki

Puhelinnumero: 

+358-9-7741101

Sähköpostiosoite: 

maailmanvaihtoatmaailmanvaihto [dot] fi

Verkkosivut: 
Kuvaus järjestöstä: 

Maailmanvaihto on yli 50-vuotias nuorisovaihtojärjestö. Maailmanvaihto lähettää suomalaisia nuoria vapaaehtoistyöhön Aasiaan, Afrikkaan, Etelä-Amerikkaan, Eurooppaan ja Oseaniaan 6-12 kk kestäviin ohjelmiin. Kohderyhmänä ovat (18-30+-vuotiaat) nuoret aikuiset.

Vapaaehtoistyötä tehdään pääasiassa sosiaali- ja opetusalalla kuten kouluissa, katulapsia tukevissa hankkeissa, päiväkodeissa ja vammaisten toimintakeskuksissa. Vastaavasti Maailmanvaihto vastaanottaa Suomeen ulkomaalaisia nuoria vapaaehtoistyöntekijöitä, he sijoittuvat suomalaisiin isäntäperheisiin ja vapaaehtoistyöpaikkoihin. Toiminnan tarkoitus on kulttuurien välisen ymmärryksen edistäminen ja rauhankasvatus.

Globaalikasvatuksen osa-alueet: 
Kulttuurikasvatus
Rauhan- ja turvallisuuskasvatus
Globaalikasvatuksen kohderyhmät: 
Aikuiset (yli 18-vuotiaat)
Tarkempi kuvaus globaalikasvatustoiminnasta: 

Maailmanvaihto ry lähettää suomalaisia nuoria aikuisia 6–12 kuukautta kestäviin pitkäkestoisiin vapaaehtoistyöohjelmiin ulkomaille sekä vastaanottaa ulkomaisia vapaaehtoistyöntekijöitä Suomeen. Maailmanvaihdon kautta maailmalle lähtee ja Suomeen saapuu vuosittain 30–40 nuorta. Vapaaehtoistyötä tehdään paikallisissa työpaikoissa, esimerkiksi päiväkodeissa, katulasten keskuksissa ja luonnonpuistoissa. Vapaaehtoiset asuvat joko paikallisissa isäntäperheissä tai itsenäisesti. Maailmanvaihto pyrkii toiminnallaan lisäämään kulttuurienvälistä ymmärrystä. Rauhankasvatus on myös keskeinen osa toimintaa. Pitkäaikainen työskentely ja asuminen vieraassa kulttuurissa laajentaa ja syventää eri kulttuurien ymmärrystä. Maailmanvaihdon toiminta kohdistuu yli 18-vuotiaisiin nuoriin aikuisiin.

Tarkempi kuvaus globaalikasvatusmateriaaleista: 

Maailmanvaihto on tuottanut valmennusmateriaalia ohjelmaan osallistuvia varten.

Tarkempi kuvaus globaalikasvatuskoulutuksesta: 

Maailmanvaihto tarjoaa koulutuspalveluita ohjelman osallistujille ja Maailmanvaihdon aktiiviselle jäsenistölle. Tällaisia ovat esimerkiksi valmennuskoulutukset, arviointitapaamiset ja kouluttajien koulutus. Maailmanvaihto tekee ajoittain kouluvierailuja. Kouluissa järjestetään tiedotustilaisuuksia Maailmanvaihdon ohjelmista, ja toisinaan ohjelman kautta vapaaehtoistyössä olleet kertovat kouluissa kokemuksistaan. Koulut joko kutsuvat Maailmanvaihdon edustajia vierailemaan, tai vapaaehtoistyöohjelmiin osallistuneet ottavat itse yhteyttä kouluihin ja sopivat vierailuista.